Documentaires over Vuurwerk

Collapse
X
 
  • Tijd
  • Toon
Clear All
new posts
  • Kruitveteraan
    AVP Lid
    • 26-01-2024
    • 278

    #1

    Documentaires over Vuurwerk

    Documentaire: 2Doc: Schitterend!
    Aflevering Dec. 2015

    Consumentenvuurwerk staat steeds meer ter discussie, maar toch wordt er met Oudjaar nog steeds voor miljoenen de lucht ingeschoten. Wie zijn al die liefhebbers, voor wie vuurwerk geen vloek is, maar een passie?
    In KRO-NCRV 2Doc: Schitterend! gaat filmmaker Nan Rosens op zoek naar de kern van die passie: wat is voor mensen de aantrekkingskracht en betekenis van vuurwerk, terwijl anderen zich er juist zo aan ergeren? In de documentaire vertellen liefhebbers hartstochtelijk over hun liefde voor knallen, dreunen en pijlen. Verhalen over saamhorigheid, vrijheid, spanning en familiebanden. En over het unieke gevoel het jaar met een knal af te sluiten en zo een nieuw begin te markeren. Een aantal is elke dag van het jaar bezig met vuurwerk. Toon zegt: ‘Voor mij is vuurwerk puur geluk’ en Fred biecht op: ‘Mijn diepste wens is om een keer te mogen slapen in een vuurwerkbunker’. Pascal laat vuurwerktattoos zetten en meneer Ritman ziet vuurwerk als een uitingsvorm van de samenhang in de kosmos.
    Schitterend! is een lofzang op vuurwerk die haaks staat op het besef dat onze vuurwerktraditie dreigt te worden afgeschaft door een maatschappij die risico’s zoveel mogelijk wil uitbannen en uitspattingen niet meer tolereert. Maar wat gaat er verloren als consumentenvuurwerk geheel wordt verboden?

    Bron: KRO-NCRV
    Regisseur: Nan Rosens


    Laatst bewerkt door Kruitveteraan; 13-11-2024, 20:29.
  • Kruitveteraan
    AVP Lid
    • 26-01-2024
    • 278

    #2
    Documentaire: Wereldkampioen vuurwerk
    Aflevering 2 jan 2014, 21:10

    Brandpunt Reporter onderzoekt waar beleid faalt en macht ontspoort. Nergens ter wereld wordt per inwoner zoveel vuurwerk afgestoken als in Nederland. Het illegale circuit is groot en zorgt al jaren voor honderden gewonden tijdens de jaarwisseling. Waarom lukt het niet de criminele handel in zwaar vuurwerk te stoppen? Brandpunt Reporter onderzoekt de vuurwerkbranche. En wat blijkt: 14 jaar na de ramp in Enschede wordt wetgeving structureel overtreden.

    Presentatie: Fons de Poel
    Bron: KRO /Brandpunt reporter


    Laatst bewerkt door Kruitveteraan; 13-11-2024, 20:28.

    Opmerking

    • Kruitveteraan
      AVP Lid
      • 26-01-2024
      • 278

      #3
      Documentaire: Wat kost vuurwerk
      Aflevering 19 dec 2013, 20:31

      Jaarlijks kopen we voor zo'n 70 miljoen euro aan vuurwerk. Dat is het legale vuurwerk, illegaal gaan er nog tientallen miljoenen doorheen. De rekenkamer slaat een vuurwerkfolder open en vertrekt naar China om de werkelijke prijs van een vuurpijl te berekenen. Zo'n vuurpijl levert natuurlijk een hartstikke mooie minuut op, maar ook zo'n 800 gewonden per jaar. Toch betalen we graag veel geld voor een harde knal en een spetterende vuurpijl. Maar wat kost dit vuurwerk nou echt? Jaïr Ferwerda gaat op onderzoek uit in het woud van 'kanonslagen', 'knock out superbowls', 'sodeknetters' en 'vet goede potjes' en ontdekt dat één seconde vuurwerk soms wel meer dan een euro kost. Sofie van den Enk bezoekt een vuurwerkfabriek in Liu Yang, de vuurwerk-hoofdstad van China waar ze ontdekt voor hoeveel geld vuurwerk gemaakt kan worden en dat blauw en goud hele dure kleuren zijn. Marc de Hond spreekt met een plastisch chirurg die vertelt hoeveel vingers er jaarlijks sneuvelen en wat dit kost. Stefan Stasse maakt zijn eigen vuurwerk en ontdekt dat er 35.000 brievenbusklepjes geplaatst moeten worden voor de jaarwisseling.

      Bron: npo3/de-rekenkamer



      Laatst bewerkt door Kruitveteraan; 19-09-2025, 10:26.

      Opmerking

      • Kruitveteraan
        AVP Lid
        • 26-01-2024
        • 278

        #4
        Documentaire: Aan Dovemansoren
        Aflevering 26 okt. 2000

        Na de vuurwerkwerkramp in Enschede was er voldoende aanleiding te veronderstellen dat de ramp voorkomen had kunnen worden. Nav de ontploffing van een vuurwerkopslagplaats in Culemborg in 1991 had TNO de overheid geadviseerd de regels te verscherpen en de controle te intensiveren. In dezelfde periode ontving de politie van Enschede ook nog een anonieme fax, waarin werd gewaarschuwd voor illegale praktijken bij de voorganger van SE Fireworks. Uit gesprekken met een ondernemers en een oud-medewerker van Defensie blijkt dat het ministerie niet in staat was eenduidige voorschriften te formuleren en toe te zien op naleving daarvan. De dienst leed onder het gebrek aan personeel, kennis en desinteresse bij de beleidsmakers. Hetzelfde kan gezegd worden van de Rijksverkeersinspectie, die belast is met het toezicht op het vervoer van gevaarlijke stoffen en de controle op de classificatie van het vuurwerk. Volgens J. van den Bos en N. Haitsma, oud-leden van het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen (KCGS), heeft dit vooral te maken met de opheffing van het KCGS. Daarmee verdween veel kennis, ervaring en gedrevenheid in het toezicht op de vuurwerkbranche. Adhv de mislukte actie tegen een vuurwerkbedrijf in Houten wordt aangetoond dat oa door het ontbreken van kennis de opsporing van overtredingen en handhaving van de voorschriften praktisch onmogelijk werd. Dat heeft er oa toe geleid dat er op grote schaal wordt gefraudeerd met de classificatievoorschriften. Tot slot wordt in dit verband mn de dubieuze rol van H. Kapel, oud-controleur Rijksverkeersinspectie en secretaris van de stichting Federatie Vuurwerk Nederland, aan het licht gebracht. Met foto's (zw/w en kleur) van de gevolgen van een ontplofte vuurwerkfabriek in China en H. Kapel. Verder het gehele programma door citaten uit div. onderzoeksrapporten, verhoren en schriftelijke verklaringen mbt de gebrekkige regelgeving en controle, het disfunctioneren en de desinteresse van de verschillende overheidsdiensten, het gesjoemel met de voorschriften en de dubieuze rol van H. Kapel.

        INTERVIEWS hierover met: - K. de Laat, vuurwerkondernemer, over de gebrekkige controle door de Rijksverkeersinspectie en de steeds wisselende inzichten van het ministerie van Defensie; - G. Wagenvoort, vuurwerkondernemer, over het gebrek aan eenduidige regels en de tegenstrijdige adviezen van het ministerie van Defensie; - J. van den Bos, oud-medewerker Defensie, over het gebrekkige toezicht op het vuurwerk door gebrek aan personeel; - H. van der Maat en N. Haitsma, oud-leden korps controleurs (KCGS), oa over de strenge controle op het vuurwerk en de gevolgen van de opheffing van het korps in 1992; - G. Oudendag, voorz. stichting Federatie Vuurwerk Nederland, over de verdenkingen tegen Kapel. SHOTS: - door het hele programma div. schade agv vuurwerkramp Enschede; dozen vuurwerk hoog opgestapeld in magazijn; 21:18:22 voorbereiding van een grote vuurwerkshow; div. bedrijf G. Wagenvoort; 21:28:14 aangemeerd schip in de haven; ext. vuurwerkbedrijf Skylight(?) in Houten; mistige weg langs kanaal; voorbeelden van verschillende soorten geclassificeerd vuurwerk; div. haven van Rotterdam, oa luchtshots 21:38:43 ext. ministerie van Defensie; doos met vuurwerk waarmee met classificatie is gefraudeerd; inbeslagname vuurwerk bij het bedrijf Haarman in Enschede, ext. kantoor Rijksverkeersinspectie (RVI); ARCHIEFMATERIAAL: div. vuurwerkramp Culemborg (14-02-1991); getroffen wijk in Enschede vlak na de explosie; grote vuurwerkshow in Scheveningen (augustus 2000); (zw/w) controle op gevaarlijke stoffen door eenheid KCGS; div. vuurwerkramp Enschede, oa ontploffende vuurwerkopslagplaats en verwoesting na afloop; div. H. Kapel, secretaris stichting Federatie Vuurwerk Nederland.

        Bron: KRO / reporter


        Laatst bewerkt door Kruitveteraan; 13-11-2024, 20:27.

        Opmerking

        • Kruitveteraan
          AVP Lid
          • 26-01-2024
          • 278

          #5
          Documentaire: Knallen met Lauren!
          Aflevering 30 dec 2015, 21:30

          Vuurwerk: onzin of ontzettend gaaf? Vanavond een speciale docu over de knallende eindejaars-idioterie met Lauren Verster.

          Ieder jaar laait er weer een hevige discussie over los over vuurwerk. De een vindt het vervuilende lawaaiige onzin, voor de ander zijn knallende rotjes en vuurpijlen het allermooiste wat er is. Lauren Verster duikt in de wereld van de vuurwerkliefhebbers. Want waarom schieten we elk jaar zo veel geld in de lucht? Hoe serieus moeten we een mogelijk vuurwerkverbod nemen? Check deze speciale aflevering van Lauren in de wereld van de vuurwerkfreaks.
          Wat bezielt alle (voornamelijk mannelijke) fanaten om jaarlijks voor gigantische bedragen af te steken? Welke oerdrift komt er los? Wat zijn de gevaren? Natuurlijk is er ook nog aandacht voor de trend van het moment: illegaal vuurwerk.

          Bron: AVROTROS, NPO 3

          Laatst bewerkt door Kruitveteraan; 13-11-2024, 20:28.

          Opmerking

          • Kruitveteraan
            AVP Lid
            • 26-01-2024
            • 278

            #6
            Documentaire: Een Rustige Jaarwisseling... (1992)
            Aflevering 30 dec 2008, 21:35 (opnieuw uitgezonden)

            Eind 1992 keken ruim twee miljoen mensen naar de NOS-documentaire Een rustige jaarwisseling. Het was een indringend portret van vier jongens, die een jaar eerder tijdens Oudjaarsavond zwaar gewond waren geraakt bij het afsteken van vuurwerk. Met twee hoofdrolspelers is teruggekeken en nagepraat over de bijzondere gebeurtenissen. Het resultaat is in een geactualiseerde versie te zien De dan 17-jarige Geoffrey is er tijdens de jaarwisseling van 1992 het slechtst aan toe. Hij moet uiteindelijk een groot deel van zijn rechterarm missen. In het jaar dat hij met de camera wordt gevolgd ondergaat hij een ingrijpende karakterverandering. Glazenwasser Henk (16 jaar) verliest bij het afsteken van een vuurwerkbom twee vingers en loopt ernstige verwondingen aan zijn lichaam op. Maurice is een 22-jarige trambestuurder als een bom van 400 strijkers in een glazen potje in zijn hand ontploft. Zijn hele lichaam zit vol glas: in zijn oog, zijn armen en benen. Zijn duim is compleet weggeslagen. Ook Santi (25 jaar) experimenteerde met strijkers, het kostte hem tweeëneenhalve vinger. Een rustige jaarwisseling geeft niet alleen een alarmerend beeld van de zinloze gevolgen van vuurwerk. De makers Jim Postma, Paul Stolk en Oscar van der Kroon laten vooral ook zien hoe groot de aantrekkingskracht van vuurwerk op jongeren is. Want een jaar na de rampzalige nacht kondigen de jongens aan opnieuw met vuurwerk aan de slag te gaan. In de uitzending is te zien hoe Henk en Maurice daar nu op terugkijken.

            Bron: NPS



            Bekijk alle delen HIER:

            Deel 2: https://youtu.be/QMF7IP2zR2k?si=aOvRk0vcFGRxpaA0
            Deel 3: https://youtu.be/4PZaxdXgncE?si=7_S4grcZ7oQruBo1
            Deel 4: https://youtu.be/DuwelDJVGNI?si=YGAN403izeGrukgA
            Deel 5: https://youtu.be/h0n7RdCIOuI?si=wsBzyllWrfLhtsmz
            Deel 6: https://youtu.be/nioGQ4Myjoc?si=OLaL2gzZcQNhBDkJ
            Laatst bewerkt door Kruitveteraan; 23-11-2024, 14:37.

            Opmerking

            • Kruitveteraan
              AVP Lid
              • 26-01-2024
              • 278

              #7
              NPO Reizen Waes: 'Beehive Fireworks festival' van Yanshui (Taiwan)
              Aflevering 1 • Zondag 7 september 2025

              Een cultureel evenement waarbij duizenden vuurwerkstukken vanaf een centraal platform naar een omringende menigte worden afgeschoten. Het festival vindt jaarlijks plaats tijdens het Lantaarnfestival, hoewel de exacte data variëren. Bezoekers dragen beschermende kleding om zich te beschermen tegen het vuurwerk. tussen de 10.000 en 25.000 vuurpijlen worden er op het publiek afgevuurd.

              ​Link: https://npo.nl/start/serie/reizen-waes/seizoen-9_2/taiwan_5/afspelen

              Bron: NPO.nl

              Click image for larger version

Name:	KRO NCRV Reizen Waes - Taiwan Lantaarnfestival_1.jpg
Views:	30
Size:	215.0 KB
ID:	4236

              Click image for larger version

Name:	KRO NCRV Reizen Waes - Taiwan Lantaarnfestival_2.jpg
Views:	21
Size:	134.6 KB
ID:	4237

              Click image for larger version

Name:	KRO NCRV Reizen Waes - Taiwan Lantaarnfestival_3.jpg
Views:	19
Size:	138.4 KB
ID:	4238


              Opmerking

              • Kruitveteraan
                AVP Lid
                • 26-01-2024
                • 278

                #8
                Documentaire: Onder Vuur
                Maandag 30 december 2024

                Achter de schittering van vuurwerk schuilt een ander verhaal!
                Oud en nieuw: de tijd van glitter, glamour, en natuurlijk... knallen! Knallen die je niet alleen hoort, maar ook voelt. Iedereen kent het wel, het moment waarop je in de lucht kijkt op oudjaarsavond, na heel het gezelschap gekust te hebben, en denkt: wat is het leven toch mooi. En dan BAM. Daar gaat weer 300 piek!
                ​Maar is het echt alleen maar magie, spektakel en knallen of zit er meer achter? Wat maakt vuurwerk zo onweerstaanbaar? Waarom worden de regels niet gehandhaafd? Is het strenger worden van de wet echt nodig of gaat het hier om betutteling?
                Vuurwerk doet iets met je lichaam. Je spieren spannen zich aan, je pupillen worden groter en je hart klopt eventjes minder snel. Wat daarbij komt kijken? Dat we steeds meer en meer willen en dát is precies waar het gevaar zit. Met legaal siervuurwerk gebeuren eigenlijk geen zware ongelukken en toch verliezen mensen ledematen. Hoe dit kan? Doordat men overgaat op illegaal vuurwerk, nadat zij legaal vuurwerk zat zijn. In de documentaire PowNed of View: Vuurwerk onder Vuur duiken we in de wonderlijke wereld van vuurwerk. Een wereld vol vuurwerkliefhebbers en verkopers die allemaal iets te zeggen hebben over waarom we juist wel of niet door moeten gaan met het in de lucht knallen van explosieven. Wil je meer weten? Kijk dan snel de documentaire hier terug en ontdek hoe vuurwerk inmiddels tot de meest fascinerende en tevens gevaarlijke drug van Nederland behoort.


                Kijk hier de hele uitzending terug: https://npo.nl/start/serie/powned-of...wned-of-view_3

                Bron: Powned.tv




                Opmerking

                Verwerken....